Vai var izaudzēt dārzā pārtikas veikalā pirktus stādus?

Vai var izaudzēt Latvijā pārtikas veikalā pirktus stādus?

saimniecība "Mazdoles" > Raksti par augļu kokiem > Vai var izaudzēt Latvijā pārtikas veikalā pirktus stādus?

Ātrā atbilde ir – nē, nevar. Tie nīkuļos vai nomirs. Noskaidrosim kādēļ tā notiek.
Stādu audzēšana / pārdošana ir liela nozare. Un tāpat kā jebkurā biznesā, mērķis ir nopelnīt, vienlaikus ieguldot pēc iespējas mazāk. Pašlaik stādu audzēšana Latvijā ir vāji attīstīta atšķirībā no Centrāleiropas valstīm, kur stādus audzē milzīgos apjomos. Centrāleiropas valstu maigais, siltais klimats ļauj ātri izaudzēt stādus, jo apstākļi ir ērti, ko nevar teikt par Latviju ar garajām un sniegotajām ziemām, un pavasara salnām. Pārtikas veikalos redzamie stādi galvenokārt ir no Holandes, Polijas un Beļģijas. Stādi tiek iepirkti vairumā par nelielu naudu – tā ir realitāte.

Gaisa temperatūra
Kā minēts iepriekš, klimats Centrāleiropas valstīs ir daudz maigāks un siltāks nekā Latvijā. Un, ja viņi jums stāsta, ka Eiropas stāds ir pielāgots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, NETICIET! Tā nav patiesība.
Centrāleiropas augu var pielāgot Latvijas klimatam tikai vienā gadījumā: ja tam izveido apstākļus, līdzīgus kā Latvijā, kurā tas augs pēc tam. Bet uzreiz rodas šaubas, ka Eiropas stādu audzētavās turēs stādus saldētavās, lai imitētu Latvijas ziemu. Tādi stādi kļūtu vienkārši “zelta” vērti un bizness nesanāktu. Tāpēc it kā “adoptēti” Eiropas stādi ir tikai reklāmas triks, un to stādīšana mūsu klimatā noved pie stādu nosalšanas vai izmirkšanas jau pirmajā ziemā. Ļoti retos gadījumos tie pārcieš ziemu. Ārzemju stādi, kas iegādāti pārtikas veikalā – tā ir loterijas biļete.

Grunts
Lai nopelnītu vairāk naudas, stādi Eiropā tiek audzēti pēc iespējas ātrāk. Tāpēc augsne, kurā stādi aug ir ļoti gaisīga mitrumu patērējoša. Tas nodrošina ātru sakņu attīstību, labu barības vielu uzsūkšanos un labu gaisa apmaiņu. Galvenā augsnes sastāvdaļa stāda audzēšanai podā ir kūdra. Parasti tā veido līdz 95% no kopējā augsnes apjoma. Daži negodīgi ražotāji pievieno arī minerālvati. Pārsvarā tiek izmantota kūdra ar augstu skābuma līmeni. Kas notiek, kad jūs iestādāt šādu stādu Latvijas augsnē? Stāda saknes turpina attīstīties, taču tām ir pilnīgi atšķirīgi augsnes apstākļi, mitrums, gaisa apmaiņa un augsnes skābums. Tas rada lielu stresu augam, un ir vajadzīgs laiks, lai augs pierastu un pielāgotos jaunajiem apstākļiem, parasti stāds sāk nīkuļot. Vēl viens stādu ražotāju “triks” ir pievienot stāda augsnei “Retardantu”  – tās ir ķīmiskas, sintētiskas vielas, kuru galvenais mērķis ir iegūt augu ar spēcīgu zarojumu, lai veikalā stāds izskatītos ļoti pievilcīgs. Pircējs ierauga glītu sazarotu krūmu, kas piesaista uzmanību, bet pēc iestādīšanas augsnē, vielas izgaist, un glītais krūms pārvēršas par kaut ko nezināmu.

Secinājumi
Pērkot stādu pārtikas veikalā vienmēr atcerieties – tā ir loterija. Labākajā gadījumā stāds vairāku gadu laikā pielāgosies jauniem apstākļiem, parādot lēnu augšanu un neparedzamu izskatu, bet sliktākajā gadījumā stāds vienkārši nomirs.

Mūsu saimniecības “Mazdoles” audzētavā ir stādi, kurus nevajag pielāgot vietējam klimatam, jo tie jau ir audzēti Latvijas klimatā. Visi mūsu sortimenta augi ir izturējuši reālu salu un ziemu. Augsne, kurā mēs audzējam stādus ir parasta dārza augsne, tāpēc mūsu augi, iestādot Latvijas augsnē, neizjūt stresu.
Mēs esam pārliecināti, ka jūsu stāds kļūs par spēcīgu un skaistu. Mums reputācija ir svarīgāka par naudu un ātru biznesu. Laipni lūdzam iegādāties mūsu stādus!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *